Frederiksberg Ungdomsskole

Bliv lidt klogere, oplev noget nyt, få nye venner, tal japansk eller ro i kajak. Tjek alle de spændende hold og tilbud for unge på Frederiksberg. Velkommen til Ungdomsskolen!

Valgfag i folkeskolen 2016/2017


Kultur Crew


Kultur Crew KC

Kutur Crew

Der er workshop lørdag den 29. oktober kl. 11.00 – 16.00 i KU.BE

Knallertkørekort og førstehjælp


November

Knallertkørekort weekend3

Vente liste hold

Knallert weekend 4

08. + 10. nov.

Førstehjælp - november

Knallert for dig som bliver 15 år i 2017

All Day Saturday


kl. 12.00-14.30

Flødeboller

kl. 12 - 13:30

Lasergames 1

kl. 15 - 16:30

Lasergames 2

kl. 15.00-17.30

Den lille bagedyst

kl. 12.00-15.00

Stunt workshop

kl. 18.00-24.00

Gyser-night

kl. 14.00-17.00

Fifa turnering

kl. 12.00-17.00

Skate'n Create

kl. 13.00-16.00

Fodboldturnering

kl. 12.00-16.00

Lego Mindstorm

Outdoor


21. - 22. januar 2017

Overlevelsestur

06. november 16

Lasergames på Kongelundsfortet

28. - 30. oktober 2016

Mountainbike-weekend

01.-02. oktober 2016

Hunter

Tilmelding åbner december 2016

Fangerne på fortet

Foråret 2017

Torsdag kl. 16.30-19.30

Klatrehold

Torsdag kl. 16.30-19.30

Asmus Actionhold

Torsdag kl. 16.00-19.00

Kajakholdet

20.-21. maj 2017

Klatreweekend

Foråret 2017

Musik og sang


Mandag kl. 16.30-18.30

Musik med apps og computer

Tirsdag, tidspunkt efter aftale

Guitar - tirsdag

Onsdag, tidspunkt efter aftale

Guitar - onsdag

Onsdag kl. 18.30-20.30

Band

Onsdag, tidspunkt efter aftale

Klaver

Onsdag fra kl. 16.30

Trommer

Tirsdag, tidspunkt efter aftale

Sang

Boglige fag


Mandag kl.16.30-18.30

Engelsk

Mandag kl. 17.00-18.30

Japansk for begyndere

Mandag kl. 18.30-20.00

Japansk for øvede

Mandag kl. 18.30-20.30

Arabisk

Tirsdag kl. 16.30-18.30

Fransk

Tirsdag kl. 18.30-20.30

Engelsk på højniveau

Tirsdag 16.30-18.30

Matematik lektiehjælp

Onsdag kl. 18.30-20.30

Matematik på højniveau

Onsdag kl.16.30-18.30

Tysk

Onsdag kl. 16.30-18.30

Dansk for tosprogede

Mandag kl. 18.30-20.30

Filosofi

Kreativitet og håndværk


Tirsdag kl. 17.00-20.00

Design

Mandag kl. 16.30-18.30

Billedkunst

Tirsdag kl. 17:00 -19:00

Manga-tegning

Tirsdag kl. 18.30-20.30

Bord-rollespil

Onsdag kl. 16.30-18.30

Fotojournalistik

Mandag uge 43-46 kl. 16.30-19

Make-up

Mandag kl. 16.30-18.30

Code Impossible

Tirsdag kl. 16.30-18.30

Urban Farming

Onsdag kl. 16.30-18.30

Re- og Upcycling

Onsdag kl. 17.00-19.30

E-sport

On Tour


27.-29. januar 2017 Holdet er fyldt op

Weekend-ski Isaberg 1

03.-05. februar 2017

Weekend-ski Isaberg 2

24.-26. februar 2017

Weekend-ski Isaberg 3

sommer 2017

Summercamp Italien

påsken 2018

Myanmar påsken 2018

påsken 2017

Pitztal i påsken

efterårsferien 2016 Fire fede cykeldage i bjergene

Italien på cykel

3. - 7. juli 2017

Skoleskibet Fulton

13. - 16. feb. 2017

Ski vinterferie Isaberg

Sport og dans


Mandag kl. 16.30-18.30

Indendørs fodbold 13-15 år

Onsdag kl. 18.30-20.30

Indendørs fodbold 15-18 år

Mandag kl. 16.30-18.30

Hip Hop

Mandag kl. 16.30-18.30

Styrketræning piger - mandag

Onsdag kl. 18.30-20.30

Styrketræning piger - onsdag

Mandag kl. 18.30-20.30

Styrketræning drenge - mandag

Onsdag kl. 16.30-18.30

Styrketræning drenge - onsdag

Onsdag kl. 17.00-18.00

Spinning

Tirsdag kl. 16.30-18.30

Pigeboksning

Tirsdag kl. 17.00-18.00

Yoga

Tirsdag kl. 16.30-18.30

Parkour

Tirsdag kl. 18:30 - 20:30

Dance fitness