Frederiksberg Ungdomsskole

Tilbud til dig der er ung og bor på Frederiksberg. Tag med Frederiksberg Ungdomsskole på ture og rejser eller meld dig til et af de mange hold.

IT / Design


Mandag kl. 16.00

Makerspace - programmering og 3D-design

Tirsdag kl. 16.30

Lav Apps

Outdoor


20. febr. 2018

Aftenski på Vallåsen

Onsdage fra kl. 16.30

Asmus' Actionhold

Torsdag fra kl. 16

Kajak

Torsdage kl. 17.00

Klatring i Blocs&Walls

20.-21. jan. 2018

Overlevelsestur

Musik & Sang


Mandage fra kl. 16.30

Trommer

Tirsdage fra kl. 16.30

Sang

Tirsdage fra kl. 16.30

Guitar -tirsdag

Onsdage fra kl. 16.30

Guitar - onsdag

Onsdage fra kl. 18.00

Klaver

Onsdage fra kl. 18.30

Band/samspil

Boglige fag


Mandage kl. 16.30

Japansk for begyndere

Mandage fra kl. 18.00

Japansk for øvede

Mandage fra kl. 18.30

Arabisk

Mandage fra kl. 18.30

Fransk

Tirsdage fra kl. 18.30

Engelsk

Tirsdage fra kl. 16.30

Matematik lektiehjælp

Onsdage fra kl. 16.30

Dansk for tosprogede

Onsdage fra kl. 16.30

Engelsk på højniveau

Onsdage kl. 18.30

Matematik på højniveau

Onsdag kl. 18.30

Tysk

Kreativitet & Håndværk


Mandage fra kl. 16.30

Billedkunst

Tirsdage 16.30

Manga-tegning

Tirsdage fra kl. 17.00

Lampe-design

Tirsdage fra kl. 17.00

Design

Tirsdage fra kl. 18.30

Kreativt fotografi

Knallertkørekort og førstehjælp


Knallertkørekort forår 2018

On Tour


Weekend-ski på Isaberg 19.-21. jan. 2018

Weekend-ski på Isaberg 26.-28. jan. 2018

Weekend-ski på Isaberg 02.-04. feb. 2018

Weekend-ski på Isaberg 23.-25. feb 2018

Sommer 2018

Paris på cykel

uge 27, 2018

Fulton

påsken 2018

Skitur til Pitztal

Sport & Dans


Mandage kl. 16.30 Piger + Drenge

indendørs fodbold

Styrketræning piger - mandagshold

Styrketræning

Mandage fra kl. 18.30

Badminton

Tirsdage fra kl. 16.30

Pigeboksning

Tirsdage fra kl. 16.30

Parkour

Onsdage fra kl. 17.00

Spinning

Tirsdage kl. 18.30

Floorball

Tirsdage fra kl. 18.30

Crossfit

Onsdage fra kl. 16.00

Skating

Onsdage fra kl. 16.30

Styrketræning piger - onsdagshold

Onsdage fra kl. 16.30

Basket

Onsdag kl. 18.30

DanceFit

Personlig udvikling


Mandage kl. 16.30

Mindfulness

Mandage 18.30

Yoga

UngAkademi


UngAkademi